Съхраняване на биоразнообразието в пасищата и ливадите с висока природна стойност
Всяка седмица ви запознаваме с различни продукти на участниците в изложението Bio & Eco Expo 2010.
Заповядайте от 17 до 20 ноември в София, НДК, където ще можете лично да се уверите в техните предимства
![]() |
![]() |
- сушени плодове и зеленчуци: ябълки, сливи, дюли, круши; зеленчуков микс – моркови,целина, магданоз,чушки, праз; червени чушки за пълнене
- млечни продукти – краве кисело мляко; краве сирене, козе сирене;
- домашни консерви: лютеница (без консерванти), кьопоолу, печени чушки, мариновани чушки, домати – белени, патладжан за гарнитура; сладко от зелени домати
- пчелен мед
- плодови сладка; сладко от малини;
- ръчно изработени кукли от царевица и кратунки, керамични медалиони и изделия на една кука
![]() |
![]() |
Общото между тях, освен желанието, с което са произведени, че се намират в НАТУРА 2000 и участват в проекта „Опазване на световно значимо биоразнообразие в пасища и ливади с висока природна стойност чрез подкрепа за местния поминък” /
Проектът, който се изпълнява от Българско дружество за защита на птиците стартира през месец октомври 2007 г. и ще продължи до края на 2011 г. Финансиран е от Глобалния екологичен фонд (ГЕФ) и Програмата на ООН за развитие (ПРООН) и е първият проект от такъв размер в България, изпълняван от неправителствена организация. Проектът започна в две пилотни зони – ОВМ „Понор” и ОВМ „Бесапарски ридове”, но впоследствие бяха добавени и землищата на четири общини от Западен Балкан, а именно Берковица, Георги Дамяново, Чипровци и Чупрене. Общата стойност на проекта е 950,000 щ.долари, които включват и 240,000 щ.долари грантове за земеделските производители от пилотните региони.
Основната цел на проекта е да привлече земеделските стопани в съхраняването на биоразнообразието в пасищата и ливадите с висока природна стойност, както и тази тема да получи необходимото внимание в селскостопанската политика на България.
Планинските пасища и ливади са сред най-ценните екосистеми в България. Те съществуват в резултат на устойчиви земеделски практики, прилагани столетия наред.
Основна заплаха за планинските пасища в България е недостатъчната паша. Все по-малко хора се занимават с животновъдство, а броят на животните намалява драстично. Освен тежките условия на труд и недостига на работна ръка, това се обуславя и от ниската пазарна реализация на продуктите от животновъдството. Реализират се единствено месото и млякото, и то на монополно ниски цени, диктувани от прекупвачите на тези продукти. Продукти като кожа и вълна вече не се изкупуват и се изхвърлят.
Затова и постигането на основната цел на проекта е немислимо без подкрепа за местния поминък. Основна група дейности по проекта са насочени към подпомагане реализацията на млякото и другите продукти от животновъдството.
Създадените към проекта мобилни екипи, базирани в Пловдив и София, ежедневно разясняват на земеделските стопани добрите практики за устойчиво ползване на ливади и пасища, попадащи в Натура 2000. Паралелно с разяснителната кампания и директната работа със земеделските стопани, експертният екип на проекта проучва биоразнообразието в пилотните райони, анализира заплахите и предлага мерки за тяхното предотвратяване или смекчаване.